Artrock.cz
Progresivní rock nejen 70. let
Nechte se informovat o nových článcích, zaregistrujte se! Váš e-mail:

Recenze:


Pink Floyd - Wish you were here





Velká Británie
Rok vydání: 1975

EMI Records Ltd. 1994
7243 8 29750 2 1

Složení:

David Gilmour - kytara, zpěv
Roger Waters - basová kytara, zpěv, efekty
Richard Wright - klávesy, zpěv
Nick Mason - bicí, efekty

Dále spolupracovali:
Roy Harper (zpěv na "Have a cigar"), Dick Parry (saxofon), Vanetta Fields (vokál), Carlena Williams (vokál), Stéphane Grappelli (housle)

Tracklist:

1. Shine on you crazy diamond 1 - 5 (13:38)
  • Part 1: 0'00" – 2'09" (Wright/Waters/Gilmour)
  • Part 2: 2'09" – 3'54" (Gilmour/Waters/Wright)
  • Part 3: 3'54" – 6'27" (Waters/Gilmour/Wright)
  • Part 4: 6'27" – 8'42" (Gilmour/Wright/Waters)
  • Part 5: 8'42" - 13'38" (Waters)
2. Welcome to the machine (7:30 / Waters)
3. Have a cigar (5:24 / Waters)
4. Wish you were here (5:17 / Waters, Gilmour)
5. Shine on you crazy diamond 6 - 9 (12:28)
  • Part 6: 0'00" – 4'55" (Wright/Waters/Gilmour)
  • Part 7: 4'55" – 6'24" (Waters/Gilmour/Wright)
  • Part 8: 6'24" – 9'03" (Gilmour/Waters/Wright)
  • Part 9: 9'03" - 12'28" (Wright)

Celkový čas: 44:17


Po obrovském úspěchu alba The Dark Side of the Moon, který si předtím nikdo ze členů kapely ani náhodou nedokázal představit, byl na Pink Floyd vyvíjen nátlak o další neméně úspěšné album. Z klubové party se staly světové hvězdy a to se nemohlo neprojevit na průběhu nahrávání. Rozepře a neschopnost soustředit se na práci byly na denním pořádku a je veliké štěstí, že se toto neprojevilo na celkovém výsledku.

Ústředním motivem tohoto v pořadí druhého koncepčního alba je osamocení a (nebo a tedy?) vzpomínka na "bláznivého démanta" Syda Barreta. Druhý motiv (u skladby 2 a 3) je znechucení z nahrávacího průmyslu jakožto továrny na peníze, kterého začínal mít Roger Waters pomalu plné zuby.

Titulní skladba Shine on you crazy diamond je na tomto albu rozdělená na dvě části (1 - 5 a 6 - 9, na pozdějších vydáních označované Part I, Part II), začíná pomalou melodií na klávesy, později se přidává typická floydovská jemná kytara. Part 2 (označovaná jako "Syd’s theme") začíná velice známým kytarovým motivem, který se posléze objevuje v průběhu celé skladby a stává se jakýmsi jejím symbolem. Po několika minutách kouzelného střídání kláves a kytary nastupuje melancholický zpěv (part 4), který působí velmi dojemně, jelikož zpívají Gilmour, Waters i Wright zároveň. Celá první část končí vystoupením na saxofon Dicka Perryho.

Naprosto mrazivým pocitem působí druhá skladba Welcome to the Machine, a to i přes to, že kromě syntezátorů a baskytary hraje pouze akustická kytara. Jak již bylo řečeno výše, Waters zde dosti nepokrytě kritizuje zábavní průmysl. Tento problém řeší i třetí skladba Have a cigar, kde se zpěvu výborně zhostil Roy Harper, zpěvák přizvaný narychlo z vedlejšího studia, protože Waters by některé pasáže sám prostě nezazpíval (viz bootlegy).

Balada Wish you were here je údajně jedinou skladbou kapely, kde byl hotov dříve text než hudba. K jednoduchému motivu na akustické kytaře se přidává Gilmourův tichý zpěv, "oplakávající" nepřítomnost Syda. Tato naprosto geniální skladba již nikdy nesměla chybět na žádném koncertu a patří mezi vrcholy celé tvorby PF.

Z větru se pomalu vynořuje baskytara, přidává se kytara a klávesy - začíná druhá část opusu Shine on you crazy diamond. Po krátkém řádění na všechny nástroje se objevuje známý motiv z částí 1 – 5, skladba zpomaluje tempo a pokračuje melancholický text. Celá skladba končí smutnou melodií na Rickovy klávesy.

Jedná se o naprosto zásadní artrockové album, které prostě musíte mít. Rozhodně nezůstalo intenzitou zážitku, který vám poskytne, ve stínu možná známějšího The Dark Side of the Moon. Za zmínku stojí i perfektní booklet s úžasnou grafikou. Dávám plný počet bodů.



Hodnocení:

Dave Velechovský
23. 7. 2004


Související články:


Recenze Pink Floyd - The Final Cut
Recenze Richard Wright - Wet Dream
Fotografie David Gilmour - koncert
Fotografie Roger Waters - koncert
Fotografie Filip Benešovský & spol. - The Wall live 2005 (Žatecká Dočesná)




Zpět na výběr recenzí