Artrock.cz
Progresivní rock nejen 70. let
Nechte se informovat o nových článcích, zaregistrujte se! Váš e-mail:

Recenze:


Fermata - Live v Klube za zrkadlom (DVD)

Slovensko
Rok vydání: 2007

ETNA Production
R245 00001 9 331

Složení:

František Griglák - kytara
Fedor Frešo - basová kytara
Peter Preložník - klávesy
Igor "Teo" Skovay - bicí

Tracklist:

1. For Huascaran (8:49 / Griglák)
2. Dr. Gamow (4:45 / Griglák)
3. You And Me (5:41 / Griglák)
4. Rendez-vous (6:26 / Griglák)
5. Genuine (4:08 / Griglák)
6. Guitar Dreaming (6:53 / Griglák)
7. Vasco da Gama (4:49 / Berka)
8. Full Power (5:45 / Griglák)
9. Apple Tree In Winter (5:33 / Ursiny)
10. Part I (6:17 / Griglák)
11. Viña del Mar (11:39 / Griglák)Slovenská skupina Fermata má za sebou více než třicet let existence a kvalitního, převážně instrumentálního rocku či art-rocku s jazzovými prvky. Fermata zažila mnoho personálních změn, ale po celou dobu ji vede její zakládající člen, kytarista a skladatel František Griglák (ex-Prúdy). Spolu s ním ve Fermatě působí další velikán slovenského rocku, baskytarista Fedor Frešo (ex-Soulmen, Prúdy, Blue Effect aj.). Griglák a Frešo spolu hráli již na počátku 70. let u Mariána Vargy v Collegiu Musicu - v sestavě, která nahrála legendární dvojalbum Konvergencie. Na přelomu 70. a 80. let pak Frešo působil ve Fermatě poprvé. Současnou sestavu doplňuje hráč na klávesy Peter Preložník, který ke Griglákově rockové kytaře přidává svůj jazzovější styl, a výborný bubeník Igor "Teo" Skovay.

Tato sestava také na podzim roku 2007 natočila v Bratislavě první "live" album skupiny Fermata, které vyšlo na CD i DVD. Je možno jej zakoupit na některém z českých koncertů skupiny nebo objednat přímo na jejích stránkách (www.fermata.sk). DVD má pěkný obraz bez zbytečných efektů a animací (zkrákta vidíte to co na koncertě, plus pochopitelně detaily, které běžně nevidíte) a především opravdu vynikající zvuk, který mě okamžitě ohromil.

Koncert otevírá průřez třicet let starým albem Huascaran, které mnozí považují za nejlepší v historii skupiny. Lepší začátek skutečně těžko vybrat. Kapele se tento ostře sledovaný koncert (neboť DVD se natáčelo pouze jeden večer) vydařil a je radost to sledovat. Po Huascaranu následuje další výborná skladba, tvrdý a chytře vymyšlený rock Dr. Gamow, který nechá vyniknout umu všech čtyř členů v poněkud nezvyklé poloze.

Těžiště současného repertoáru skupiny Fermata tvoří skladby z jejích posledních dvou studiových alb - X a Next - mezi nimi i pěkná, samozřejmě instrumentální cover verze Ursinyho Apple Tree In Winter. Jde o solidní, vyzrálou hudbu, rozhodně ale ne vyčpělou, jak dokládá třeba vynikající Part I, která jako by vypadla z alba Huascaran, nebo i You And Me z posledního alba Next, s pěknými sóly Preložníka a Grigláka. Dojde i na kytarové balady Rendez-vous a Guitar Dreaming, kde logicky vynikne František Griglák, nebo na hravé Genuine. Mezi novější skladby se vklínil Vasco Da Gama z alba Biela planéta. Této kompozici vévodí chytlavý baskytarový motiv, krásné jazzové sólo Petera Preložníka a jeho následný "duel" s Griglákem.

Vrcholem koncertu je španělsky stylizovaná Viña del Mar z alba Generation. Griglák v ďábelském tempu nemá daleko do Carlose Santany. Peter Preložník ho uprostřed skladby zdatně doprovází hrou na piano vyloženě latinskoamerického střihu. V zasněné části se zase pinkfloydovské akordy kláves a táhlé tóny kytary proplétají nad excelentní rytmikou. Krásný závěr výborného koncertu.

Na DVD je dále i několik bonusů: videoklip Memories of Amsterdam z období alba Simile z počátku 90. let, fotogalerie a konečně dokument obsahující záběry z přípravy koncertu a rozhovory se členy skupiny. Fero Griglák zde poodhaluje i zajímavé plány do budoucnosti.Hodnocení:

Jan Grinc
7. 2. 2008


Související články:


Recenze Blue Effect - Svitanie
Recenze Collegium Musicum - Konvergencie
Recenze Dežo Ursiny - ProvisoriumNěkolik mp3 ukázek z tvorby kapely naleznete na oficiálních stránkách skupiny Fermata.


Zpět na výběr recenzí