Artrock.cz
Progresivní rock nejen 70. let
Nechte se informovat o nových článcích, zaregistrujte se! Váš e-mail:

Recenze:


Emerson Lake & Palmer - Tarkus

Velká Británie
Rok vydání: 1971

Castle Music/
Sanctuary Records
Group Ltd. 2001
CMRCDI66

Složení:

Keith Emerson - hammond organ, varhany chrámu Sv. Marka, piano, Celeste, moog
Greg Lake - baskytara, elektrická a akustická kytara, zpěv
Carl Palmer - bicí, perkuse

Tracklist:

1. Tarkus: (20:35)
  • a) Eruption (2:44 / Emerson)
  • b) Stones Of Years (3:44 / Emerson)
  • c) Iconoclast (1:16 / Emerson)
  • d) Mass (3:12 / Emerson)
  • e) Manticore (1:52 / Emerson)
  • f) Battlefield (3:52 / Lake)
  • g) Aquatarkus (4:04 / Emerson)
2. Jeremy Bender (1:51 / Emerson, Lake)
3. Bitches Crystal (3:58 / Emerson)
4. The Only Way (Hymn) (3:49 / Emerson)
5. Infinite Space (Conclusion) (3:20 / Emerson)
6. A Time And A Place (3:02 / Emerson, Lake, Palmer)
7. Are You Ready Eddy? (2:10 / Emerson, Lake, Palmer)

Celkový čas: 38:56


Po úspěšném debutu vydávají ELP o rok později další skvělou desku. Celému albu vévodí titulní Tarkus, více než dvacet minut dlouhý epos. Příběh mechanického zvířete na motivy výtvarníka Williama Neala je protiválečnou písní, poukazuje na zbytečnost války, která stejně neřeší žádné problémy. Rozdílné hudební motivy naprosto pasují k jednotlivým částem, od zrození zvířete (Eruption), až po jeho návrat do kolébky života (Aquatarkus). Na úvod slyšíme nájezdový vokál, po kterém okamžitě začne Emerson svoje zběsilé a syrové klávesové kreace za rytmického doprovodu Lakeovy basy a Palmerových bicích. Jak je ve skladbě pravidlem – instrumentální část střídá část zpívaná, a tak Lake může po zklidnění tempa odezpívat svůj kouzelný part. Téměr hardrocková část Mass ukazuje dokonalou sladěnost tria, které dokáže na naprosto jednoduchých motivech vytvořit zajímavou kompozici všech nástrojů, která tedy nestojí pouze na Emersonově virtuozitě. Ve vrcholném Battlefield tempo opět zklidňuje, elektrická kytara zde, spolu s bicími, připomíná vrcholné momenty eposů kapely Pink Floyd. Kytara 'pláče', bicí neustále zpomalují, prostě nádhera, kdo neslyšel neuvěří… Aquatarkus pak symbolizuje návrat do moře, čemuž je přizpůsoben i zvuk moogu. Nakonec se zde po gongu z nenadání ještě objevuje úvodní motiv a epos je tak tedy jakoby uzavřen. Ne náhodou se tato skladba stala progrockovou legendou.

Další skladby na albu jsou již kratší a jednodušší. Veselá pianová Jeremy Bender, rychlá Bitches Crystal, či na varhany hraná The Only Way (Hymn) a na ní navazující Infinite Space (Conclusion). Tyto dvě skladby jsou důkazem toho, že progresivní rock opravdu vychází z vážné hudby a ELP se vůbec nebojí se k ní opět tak trochu vrátit. Poté následuje svižná a zpěvná A Time and a place, asi nejlepší skladba z druhé poloviny desky. Celé album končí krátkou pianovou rock'n'rollovkou Are You Ready Eddie?.

Album hodnotím jako excelentní dílo především pro naprostou dokonalost titulního songu. Zkrátka stojí to za to, abyste si desku pořídili už jenom kvůli němu. Kvůli celkové nesourodosti (druhá polovina) alba však nemohu udělit plný počet bodů.Hodnocení:

Dave Velechovský
13. 9. 2004


Související články:


Recenze Emerson, Lake & Palmer - Pictures at an Exhibition
Recenze Emerson, Lake & Palmer - Black Moon
Fotografie Carl Palmer Band - koncert 2004
Fotografie Carl Palmer Band - koncert 2005
Fotogalerie Asia
Zpět na výběr recenzí