Artrock.cz
Progresivní rock nejen 70. let
Nechte se informovat o nových článcích, zaregistrujte se! Váš e-mail:

Biografie:


TrúbrotIsland
1969 - ?Trúbrot

Trúbrot jsou ze zřejmě nejexotičtější evropské země, z Islandu. Jejich předchůdce se jmenoval Thor's Hammer, tedy v originále Hljómar, a byla to garážová beatle hippie skupina. Na jejích troskách zakládají Gunnar Þórðarson (Gunnar Thordarson) - kytara, flétna, zpěv; Rúnar Júlíusson - basa a zpěv, Shady Owens - zpěv, Karl J. Sighvatsson - klávesy, piano a Gunnar Jokull Hákonarson - bicí, skupinu více zaměřenou ne psychedelickou ostrovní scénu, především díky zpěvu v anglickém jazyce.

První deska vychází pouze ve Spojeném Království a představuje velké překvapení vzhledem k nečekaně kvalitnímu pojetí hudby, kde v krátkých skladbách dominují bohaté aranže elektrických varhan. Druhé album je více progresivnější, kompozice jsou dlouhé a vážnější, je to další úspěšný krok v kariéře skupiny. Třetí v řadě soubor vydává v nezměněné sestavě dnes již klasické album ...Lifun (Žití), koncepční dílo, kde popisuje život doslova jako cestu mezi narozením a smrtí, která se neustále opakuje. Dnes je tato deska považována za islandskou jedničku v oblasti progrocku a hudebním významem výrazně přesahuje hranice této málo lidnaté země.

Co nás na ...Lifun čeká? Především neuvěřitelně rozmanitý artrock s mnoha tvářemi, vždy zachovávající přirozenou melodiku. Využití dvou vokálů, často vrstvených přes sebe a bohatá přítomnost elektrických varhan vede k velmi rozmanitým náladám, takže se lehce přeneseme od narativního mysticky tajuplného úvodu, přes hravé písničkové, místy romantizující, pasáže a vypjaté dramatické úseky, až k patetickému finále. Silný dojem zanechává podmanivý a uhrančivý způsob hry na klávesy kombinovaný s velmi pestrou rytmikou, ostrými kytarovými vstupy, flétnovými ekvilibristikami a výraznými vokálními linkami. To nejlepší z britské písničkové tradice i nastupující artrockové vlny nalézá uplatnění ve všech skladbách tohoto nepřehlédnutelného alba.

Poslední album je vedeno v odlehčenějším duchu a nepatří mezi dobře hodnocené. Další osudy členů Trúbrot z dostupných pramenů nelze zjistit.Milan Vyskočil
1. 7. 2003


Diskografie:


Trúbrot
(1969)


Undir Áhrifum
(1970)


...Lifun
(1971)


Mandala
(1972)

Zpět na výběr biografií