Artrock.cz
Progresivní rock nejen 70. let
Nechte se informovat o nových článcích, zaregistrujte se! Váš e-mail:

Biografie:


PaternosterRakousko
1970 - 1972Jeden z nejlegendárnějších rockových souborů na rakouské hudební scéně. O jejich historii není mnoho známo. Vznikají v roce 1970 ve Vídni, rozpad následuje dva roky po té, hned po vydání jediného alba. Natočili je během dvou nahrávacích dnů v březnu 1972 v sestavě Gerhart Walenta - bicí, Gerhard Walter - kytara a zpěv, Franz Wippel - varhany a zpěv, Helmo Wisser - basa. O jejich dalších osudech nejsou žádné dostupné informace.

Jejich jediná deska byla dlouho nesehnatelnou sběratelskou raritou, která se prodávala za neuvěřitelné ceny. Málokdo ji však měl možnost slyšet. Když v roce 1991 mnichovská firma Ohrwaschl (která se vydáváním germánských rockových vykopávek zabývá) chtěla tento titul jako jeden ze svých prvních vydat, zjistila u CBS Austria, že se dochoval studiový master pouze první strany LP. Takže na CD jsou první čtyři skladby remasterovány ze studiového pásku, kdežto tři poslední z dochovaného originálního LP, se všemi šumy a praskoty.

Dojem z celého alba je výrazně ovlivněn všudypřítomným zvukem Hammondů Franze Wippela, který je také autorem veškeré hudby a textů. Kapela je charakterizována atypickým, naprosto bizarním pojetím hudebního stylu své doby. Výrazná hra na klávesy upoutává pozornost po celých 40 minut doby trvání alba a je přesně na pomezí mezi genialitou a šílenstvím. Ve spojení s těžkopádnou až tápavou hrou na bicí vytváří takřka psychedelický sound oděný do tíživého a smutného zpěvu. Celé dílo podbarvuje basa položená zvukově velmi hluboko, takže o nízkokmitočtové vibrace není nouze. U všech hudebníků je cítit, že to jsou samorostlé typy hrající podle svých představ a nezkažení jakýmkoli pokusem o napodobování. Přitom z hlediska celku je to nesmírně zajímavý titul, kde se v absurdním proplétání neobvyklých aranží objevují nádherné melodicko-rytmické postupy.

Určité vlivy spacerocku a psychedelie, surrealistické texty, celkový heavy sound, to vše způsobuje hypnotizující efekt, s jakým se v oblasti art i prog rocku prakticky nelze jinde setkat. Je to zřejmě nejpodivnější CD, které lze v progrockové sbírce mít. Některá specializovaná undergroudová rádia z této desky vybírají do svých pořadů dodnes.Milan Vyskočil
26. 6. 2003


Diskografie:


Paternoster
(1972)

Zpět na výběr biografií