Artrock.cz
Progresivní rock nejen 70. let
Nechte se informovat o nových článcích, zaregistrujte se! Váš e-mail:

Biografie:


Gentle GiantVelká Británie
1969 - 1980Gentle Giant

Skupina, která originalitou a projevem překonává i běžná měřítka progresivního rocku. Neobyčejná kombinace rocku, jazzu, blues, vlivů renesanční a klasické hudby, soulu i avantgardy. To vše obohacené jedinečnými vokálními harmoniemi spolu s využitím množství rozmanitých nástrojů, bere dech i zkušenému dnešnímu posluchači. Zvláště pro vyznavače náročnějších kompozic Yes, King Crimson a ELP je tvorba Gentle Giant vítaným objevem.

Soubor založili v roce 1969 bratři Ray, Derek a Phil (ten pouze alba 1 - 4) Shulmanovi, kteří sami ovládali celkem několik desítek hudebních nástrojů. Skladatelské jádro spolu s nimi tvořil další multiinstrumentalista Kerry Minnear. Poslední, kdo se podílel na všech albech Gentle Giant byl Gary Green zvládající další množství instrumentů. V průběhu let, doplněni o další hudebníky, dokázali díky svým nebývalým schopnostem vytvářet pozoruhodná hudební díla. Nejvíce se asi do paměti vryjí vrstvené, místy bezmezně rozkošatělé, extravagantní sborové vokály. Bohatost aranží a mistrovsky ovládaných hudebních nástrojů tvoří v překvapivě poměrně krátkých skladbách nejlákavější elixír pro ty nejnáročnější posluchače.

Jednotlivá alba se velmi obtížně srovnávají, protože každé nese typický rukopis Gentle Giant a přitom neztrácejí na kvalitě, skladatelská invence zůstává zachována. I poslední titul (Civilian), který je na poměry Gentle Giant nejumírněnější, zachovává všechny atributy tvorby této kapely a rozhodně nepatří mezi opominutelné. Vývoj a jemné nuance lze vysledovat při pozorném a opakovaném poslechu tvorby z různých období a je na každém, co preferuje.

Kromě uvedené diskografie skupina disponuje rozsáhlým množstvím kompilací, bootlegů, tributních alb, obzvláště po té, co vznikla firma Glass House, která se zbývá vydáváním všechno, co zůstalo v archívech.

Zajímavější je skutečnost, že Derek Shulman (někdy vystupující jako vůdčí osobnost Gentle Giant) po ukončení činnosti skupiny využíval svých nevšedních organizačních schopností jako viceprezident firmy PolyGram Records, takže měl na starosti např. Bon Jovi, Cinderella nebo Kingdom Come. Později pracoval jako ředitel ATCO Records, kam smluvně patřili AC/DC, Pantera, Bad Company a další. To hlavní nakonec, na jeho dalším působišti podepisoval smlouvu mimo jiné se skupinou World Trade, jejíhož jednoho člena osobně doporučil k Yes. Tento hudebník se jmenuje Billy Sherwood.

Gentle Giant patří nepochybně mezi soubory, které pomohly progresivní éře přidat další nenahraditelný rozměr a měli by přitahovat pozornost každého, kdo to s poslechem progrocku myslí vážně.Milan Vyskočil
23. 6. 2003


Diskografie:


Gentle Giant
(1970)


Acquiring the Taste
(1971)


Three Friends
(1972)


Octopus
(1972)


In a Glass House
(1973)


The Power and the Glory
(1974)


Free Hand
(1975)


Interview
(1976)


The Missing Piece
(1977)


Giant for a Day
(1978)


Civilian
(1980)Související články:
Recenze Gentle Giant - Civilian
Zpět na výběr biografií