Artrock.cz
Progresivní rock nejen 70. let
Nechte se informovat o nových článcích, zaregistrujte se! Váš e-mail:

Biografie:


FantasyVelká Británie
1970 - 1976

Obsazení:
Peter James - kytara (A)
Paul Lawrence - zpěv, kytara (AB)
David Metcalfe - klávesy (A)
David Read - baskytara (AB)
Jon Webstern - bicí (A)
Malcolm Page - bicí (B)
Nick Page - piano (B)
Geoff Whitehorn - kytara (B)


Fantasy

Anglická progresivní rocková skupina z Gravesendu (hrabství Kent), založená na počátku 70. let pod pracovním označením Chapel Farm, což byl název rodinné usedlosti prvního zpěváka kapely - Paula Petleye. Dalšími původními členy pre-Fantasy byli: sólový kytarista Bob Vann, oslnivý mladý hráč, jenž tragicky zemřel při autonehodě ve věku pouhých 18 let (kapela později věnovala jeho památce skladbu The Award), bubeník Brian Chatham, baskytarista David Read a klávesák David Metcalfe. Čtyři skladby, s dominujícími klávesami, nahrané v tomto raném období (Fire-Fire, Vacuum, Alone a Afterthought) a původně vydané pouze na privátním, 10-ti palcovém acetátu, byly zařazeny na CD Vivariatum, které vyšlo v roce 1994.

Zpěvák Paul Petley odešel v roce 1971 a nahradil jej Paul Lawrence. Další personální změny nastaly příchodem kytaristy Pete Jamese a bubeníka Jona Webstera. Oba působilil v Joy, další z místních skupin.

Inovovaná kapela nahrála v sestavě (A*) demosnímky pro firmu Decca (1972), v téže době si mění jméno na Firequeen, ovšem po přestupu k Polydoru v roce 1973 se definitivně přejmenovává na Fantasy. Pětice mezitím takřka dva roky pilovala v ústraní svůj hudební projev, první veřejná vystoupení - v Chapel Farm a následně v Gravesendu - byla prý velkou místní událostí. Na pódiu se objevili i Edgar Broughton Band a Pink Fairies. A když při jednom z vystoupení vypadla elektrika, stačilo pár automobilů, jejichž reflektory nasvítily pódium a koncert pokračoval "unplugged".

Debutové londýnské vystoupení Fantasy se odehrálo v proslulém klubu Marquee, společně s Robinem Trowerem. Kapela pak hodně cestovala a předskakovala celé řadě slavných kolegů - stačí uvést jména jako: Uriah Heep, Argent, Free, Supertramp, Genesis, Greenslade a The Kinks. Na speciálním nočním koncertu v Marquee pak dvě začínající skupiny představují svá první alba. Jedna z nich se jmenuje Fantasy, druhá Queen...

První album Paint a Picture (1973) je perfektní ukázkou raného symfonického art-prog rocku, kombinovaného se ztepilým kytarovým soundem: rozkošatělé, lyrické i našlápnuté kompozice, sytá melodika, bohaté vokální harmonie, básnivý zpěv, plástve mellotronů a hammondů, neukvapená kytara, ... Všechny skladby složili sami členové Fantasy. Místní poeta Trevor Webster pak napsal texty k Icy River a Silent Mime.

Hymnická titulní kompozice navozuje náladu starých dobrých Moody Blues, následuje temperamentní "dvojdílná" Circus s precizními "guitar & organ" sóly a duety. Skladba The Award je, jak již bylo zmíněno, věnována tragicky zemřelému kytaristovi Bobovi Vannovi. Až pochodově úderná Politely Insane je ozvláštněna podporou dechů. Intimní Widow s hostujícím cellem uzavírá první stranu alba. Velebná Icy River ve svém stupňovaném finále doslova rezonuje zvučnou kytarovou hrou Petera Jamese. Uriášovské chóry zdobí baladickou Thank Christ, po níž následuje dramaticky proměnlivá Youg Man's Fortune a kontrastně poklidná, harmonická Gnome Song. Album uzavírá snivá Silent Mine, podmalovaná hebkými tóny hammondů v pozadí.

Skupina zhruba po roce nahrála druhé elpé Beyond the Beyond, které mělo být přímým pokračováním debutu, bohužel těsně před jeho vydáním se rozpadla. Teprve až po takřka dvaceti letech byl tento opus vydán firmou Audio Archives.

Rovněž Beyond the Beyond představuje nadprůměr. Metaforické, obrazotvorné texty Fantasy opět těží z bohatých pohádkových tradic, což u mnohých anglických kapel patří k zavedenému "folklóru". Úvodní instrumentální předehra navozuje díky majestátnímu soundu varhan takřka slavnostní chrámovou náladu, následuje lehounce cválavý titulní opus s mellotronem v pozadí a několika kytarovými party v popředí. Zasněná Reality evokuje svou decentní kytarovou zvukomalbou Wishbone Ash. Vrcholem alba je devítiminutový, skvěle - a po vzoru klasické hudby - vystavěný kus Alanderie s množstvím motivů a nálad. Afterthought je pozoruhodná gradujícím kytarovým sólem, následují čtyři kratší songy, Worried Man jednoduchá střednětempá písnička, melancholická Just a Dream dává vzpomenout na rané BJH, krátká odpichovka Winter Rose a album završuje letně pohodová Church Clock s kostelními varhanami, klarinetem, akustickou kytarou a ptačím zpěvem. V jejím závěru je citována Bachova D Minor Two-part Invention.

Reformovaná sestava Fantasy (B*) pak v roce 1976 nahrála šest skladeb. Ty jsou - vedle rarit z raného období - ke slyšení na CD Vivariatum (opět firma Audio Archives) z roku 1994. Členem kapely byl tehdy i kytarista Geoff Whitehorn, bývalý člen If a budoucí spoluhráč Rogera Chapmana, Paula Rodgerse, Maggie Bell, a mnohých dalších (blíže zde).

V souvislosti se stylem a soundem Fantasy jsou uváděna přirovnání k celé řadě více, či méně hudebně spřízněných souborů z první poloviny 70', například - Spring, Gracious, Barclay James Harvest, Wishbone Ash, Moody Blues, King Crimson, atd. Již tento výčet napovídá jakému okruhu seventies progrock fans budou Fantasy vyhovovat.Jaromír Merhaut
(původně pro Classic Rock)


Diskografie:


Paint a Picture (A)
(1973)


Beyond the Beyond (A)
(1974, vydáno 1992)


Vivariatum (B)
(1976, vydáno 1994)

Poznámky:
Album Paint a Picture bylo znovu vydáno v LP verzi (Second Battle 843 263-1) v roce 1990 v Německu a CD verzi (Polydor/Edison ERC-29229) v roce 1990 v Japonsku.
Album Beyond The Beyond bylo vydáno až v roce 1992 firmou Audio Archives v CD verzi (AACD 001), jako LP bylo vydáno v roce 1993 v Norsku (Colours COSLP 014/CTM 5).
V roce 1994 vychází CD s názvem Vivariatum (Audio Archives AACD 004), obsahující 4 skladby z prehistorie kapely (rok 1970), plus šest skladeb nahraných reformovanou sestavou (B) z roku 1976.

45 (SP):
1. Politely Insane/I Was Once Aware (1973)(Polydor 2058 405)
Zpět na výběr biografií