Artrock.cz
Progresivní rock nejen 70. let
Nechte se informovat o nových článcích, zaregistrujte se! Váš e-mail:

Biografie:


EpidaurusNěmecko
1976 - 1995
(s přestávkou)Kolébkou divadelního umění je bezesporu Řecko a nejstarší divadlo v Řecku se jmenuje Epidaurus. Nachází se v kraji Argolida a jeho historie začíná ve 4. století př. n. l. Dodnes se v tomto chrámu umění pořádají divadelní hry a koncerty a dodnes se můžeme nechat unášet úžasnou akustikou, kterou pro nás staří Řekové připravili. Nepřeberné kulturní bohatství staré civilizace se nás tak může dotýkat s příchutí dnešních časů.

Málokdo však tuší, že k symbolickému odkazu jména tohoto antického divadla patří také legenda německého prog rocku Epidaurus z města Bochum. Co nám o tomto souboru říkají fakta? Zakládající sestava: Günter Henne - mellotron, klávesy, Gerd Linke - mellotron, klávesy, Manfred Struck - bicí. Tito tři muzikanti se dali v polovině 70. let dohromady s jasnou hudební ideou, kterou chtěli zrealizovat. Ve své soukromé domácí zkušebně dlouhou dobu, tvrdě a pečlivě připravovali hudební materiál, který hodlali realizovat v nahrávacím studiu Langendreer, jednom z nejlepších a největších v tehdejší Evropě. Stejně tak přistupovali i k vlastní hudbě, měla být na co nejlepší instrumentální úrovni, takže k náročné přípravě patřilo také pořízení nejkvalitnějších hudebních nástrojů, aby i koncertní produkce odpovídala originálu ze studia. Po dvouleté intenzívní přípravě a připojení tří dalších členů, začal počátkem roku 1977 ve Studio Langendreer celý nahrávací proces. S novými hudebníky: Heinz Kunert - basa, Christiane Wand - zpěv a Volker Oehmig - bicí, si Epidaurus celou nahrávku nejen sami produkovali, ale také pečlivě kontrolovali celý průběh mixáže a celé realizace, přičemž dali prostor jen těm nejlepším, opakovaně vyzkoušeným, myšlenkám a postupům. Na výsledku je skutečně znát spojení nejlepšího muzikanství s dokonalou studiovou prací, což se odrazilo na vážnosti tohoto alba, kterou má mezi sběrateli a také na ceně originálního vydání, která v době před CD re-edicí přesahovala 300 USD. První vydání na CD bylo z roku 1991 a od té doby se nejméně dvakrát zopakovalo, vždy pečlivě remasterováno z původních studiových záznamů. Díky těmto novým vydáním se může v průběhu času každý zájemce s hudbou Epidaurus seznámit.

Earthly Paradise je symfo art rockové, většinou čistě instrumentální, album, zvláštní už svým nástrojovým obsazením. Zdvojená mellotronová a klávesová linka, téměř absence kytary, dva různí bubeníci, stratosférický zpěv. Na ploše třiceti dvou a půl minuty je uvedeno pět kompozic s masivním a přitom citlivým zvukem mellotronu a kláves, výraznou rytmikou, košatou nápaditostí ploch a neobvyklou posloupností dynamických změn i nepřeberných instrumentálních pasáží. Majestátní a oduševnělá náladotvornost se nevytrácí ani při stém poslechu, a není nic neobvyklého si toto čarovné dílo pouštět několikrát po sobě. Srovnání s jakýmkoli známým art rockovým subjektem je vždy zavádějící, originál kalibru Epidaurus je jeden jediný, nenapodobený, nepřirovnatelný. Je to etalon kvality muzikanství, kompozice, excelentnosti nahrávky, mimořádná ukázka nadčasové atmosféry opravdového umění. Chce se říci "Absolute Spitzenklasse", neboli nezbytný klenot sbírky každého vyznavače této rockové odnože.

Epidaurus s rozsáhlým nástrojovým parkem a náročnou technikou nedokázali ufinancovat koncertní vystoupení, také bylo velmi těžké zajistit velmi drahou promotion. Po rozpadu skupiny přechází trojice Henne, Linke a Kunert pod název Choice a doplněni dalšími hudebníky vydávají album Just a Dream v roce 1980. Dodnes nevyšla tato deska na CD, ale údajně ji nelze jakkoli srovnávat s kvalitou a úrovní Earthly Paradise. Jiné prameny však tvrdí, že se jedná o skvělé album.

Skupina obnovila krátce svoji činnost v roce 1994, kdy se schází původní sestava a také další doprovodní hudebníci. Vzniká album 2. které se však poněkud odlišuje od očekávaného kurzu. První tři skladby jsou plně v intencích a výšinách debutu. Zbytek CD se však pohybuje v pop rockových písničkách, které sice nejsou nejhorší, ovšem s prog rockem nemají nic společného. A tak kromě prvních tří - velmi dobrých - skladeb, je na tomto albu zajímavý ještě booklet, obsahující 28 stran informací a fotografií o legendě zvané Epidaurus.Milan Vyskočil
5. 7. 2003


Diskografie:


Earthly Paradise
(1977)


...endangered
(1994)

Zpět na výběr biografií