Artrock.cz
Progresivní rock nejen 70. let
Nechte se informovat o nových článcích, zaregistrujte se! Váš e-mail:

Biografie:


EnglandVelká Británie
1976 - ?England

England ctí v názvu zemi svého původu a v titulu alba zase anglickou zahradní tradici. Co je však více zajímavé, hudebně se jim skvěle daří vzdávat hold všem starým dobrým zvyklostem, které jsou ostrovnímu progrocku vlastní. Právem jsou nazýváni "Poslední velký progrockový soubor 70. let", jak se lze dočíst na webu. Vydat debutní album na samém sklonku zlaté éry artrocku je smůla i odvaha, a platí to dvojnásob v případě takto kvalitního hudebního materiálu.

Vlastní faktografické a biografické údaje o skupině England prakticky neexistují. Jako by to symbolicky zobrazovalo osud souboru, který přišel ve chvíli změny kulturní atmosféry v celé Evropě směrem k plytké, pozérské a primitivní podobě masami přijímané hudby. Po souboru se slehla zem a to tvrdí i doboví fandové, kteří se po získání jediné desky, snažili vypátrat další zprávy již na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Punk/new-wave vlna smetla i daleko zavedenější jména navždy ze scény a nikoho nezajímala kvalita produkce, neboť cokoli složitějšího, propracovaného a duchaplnějšího bylo najednou považováno za nežádoucí. O to více je důležité v současném čase, kdy informace jsou daleko přístupnější, než kdy jindy, představovat nezaslouženě zapomínané a leckdy neuvěřitelně vynikající interprety, kteří nebyli o nic horší, než ti, které dodnes vnímáme jako klasiku žánru, jenom nebyli ve správný čas na správném místě.

Je známo obsazení: Martin Henderson - basa, zpěv, Franc Holland - kytara, zpěv, Robert Webb - klávesy, zpěv, Jode Leigh - perkuse, zpěv a v jedné skladbě basa. Během své hudební kariéry absolvovali několik koncertů jako předskokani skupiny The Enid. Všechny ostatní zprávy jsou fanouškovské dojmy ze setkání s hudbou této skupiny, na neoficiálních stránkách England je odkaz Biography zoufale prázdný. Je známo snad ještě to, že k desce měla vyjít kniha s texty a obrazy ke každé skladbě. Nikdy nevyšla a originál se ztratil. Stejně tak je to i s vydáním CD edice, první byla v Japonsku, celkem nekvalitně provedená z dochované LP desky, další japonské vydání bylo z originálních studiových pásků, ale pouze v nákladu 500 ks, takže vlastně jako kdyby to nevyšlo. Poslední CD reedici provedla v roce 1997 korejská firma Si-Wan, kterou mnozí sběratelé neprávem přehlížejí. Dnes je i toto vydání, tak jako vše ostatní, zcela nedostupné.

Jedinou radostnou stránkou v dějinách souboru je tedy jejich hudba a to je vlastně ta nejdůležitější stránka celé věci. Znamenité provedení progresivního rocku, kdy standardní rockové nástroje vykreslují symfonické dílo nabité dojmy a pocity, nemůže nikoho z vnímavých posluchačů ponechat v klidu. Čirá hudba, probouzející vzpomínky na ranné období Genesis a Going For The One období Yes, je sestavena do dvou dlouhých kompozic a čtyř kratších skladeb. Pestrá a ucelená paleta zvukových maleb v příkladném zpracování skvělých instrumentalistů se proplétá s neobyčejně kvalitním zpěvem. Zaujmou výkony všech hráčů, kytarové brejky, výrazná basa, náladotvorné klávesy, emotivní sborové zpěvy, každá skladba vyznívá jako samostatný příběh. Výpravná sága je od samého začátku alba jako procházka čarovným krajem, kde potkáváte ztracené duše, kouzelné loutky, bloudíte symfonickými pláněmi, oceány, fantazie nemá v tomto díle mezí. Příběhy tvořené korespondencí textu a hudby mají velmi zvláštní hloubku se svěží atmosférou, dodnes stěží s čímkoli srovnatelnou. Nepochybně jedna z nejlepších nahrávek sedmdesátých let vůbec.

Že vznikají úžasná a fenomenální umělecká díla i přes nepřízeň osudu, je celkem známo každému, kdo se o skutečné umění zajímá. Je to znakem toho, že talent nelze koupit ani přikázat, a také toho, že individualita je ve svém konečném přínosu více platná než tupě pochodující stádo kralující pop produkce. Akorát ta první cesta chce víc odvahy a štěstí, proto jsou tato, často docela náhodně, objevovaná díla ještě cennější, než by se na první pohled či poslech zdálo.Milan Vyskočil
27. 7. 2003


Diskografie:


Garden Shed
(1977)


The Last Of The Jubblies
(1995, obsahuje nevydaný materiál z let 1976 - 1977)
Zpět na výběr biografií