Artrock.cz
Progresivní rock nejen 70. let
Nechte se informovat o nových článcích, zaregistrujte se! Váš e-mail:

Biografie:


Chris Squire


Chris Squire

Chris Squire, vlastním jménem Christopher Russell Edward Squire, se narodil 4. 3. 1948 ve Wembley (Velká Británie). Sláva se mu dostala hlavně díky progrockové skupině Yes. Svůj start v hudbě začal jako dítě zpívající v kostelním sboru. Jeho první skupinou byli The Selfs se kterými hrál v letech 1965 a 1966, než zformoval skupinu The Syn. V této skupině velel kytarista Peter Banks, se kterým byl později ještě ve spoustě dalších skupin. The Syn vznikli v roce 1966 a opustil je v roce 1967. Jeho další skupinou byli Mabel Greer's Toy Shop, znovu s Banksem. Když koncertoval se svojí skupinou, tak se seznámil s Jonem Andersonem, který se na chvíli přidal k Toy Shopu. V této době chtěl Banks opustit skupinu, protože mezi Andersona a Squira přišli Tony Kaye a Bill Bruford. S Banksem si skupina vybrala jméno Yes a to byl začátek velmi dlouhé a strhující kariéry.

Cesta Yes do hudebního popředí začala po vydání alb v roce 1969 a 1970, které kritiky velmi chválily, ale byly málo hrané v rádiích. Jejich třetí album The Yes Album je předělové tím, že Peter Banks byl nahrazen Stevem Howem a šťastná chyba amerického moderátora (omylem pustil jejich nahrávku) jim dala tolik potřebný úspěch. V této době již chystali album Fragile, na které přišel klávesista Rick Wakeman místo Kaye. Album se singlem Roundabout dostalo skupinu do širokého zájmu veřejnosti. Jisté je, že Squirův originální styl hraní na baskytaru jako na hlavní nástroj, mělo jednu z hlavních rolí na tomto úspěchu. Squire se stal „otcem“ skupiny, se kterou prošel v 70. letech mnoha změnami. Když se skupina v roce 1975 dala pouze na sólové tvorby, vydal Squire své jediné, výborné sólové album Fish Out of Water. Největší změna u Yes se blížila. V roce 1979 si neohroženě přetáhl členy skupiny The Buggles (Geoff Downes a Trevor Horn) jako náhradníky za Andersona s Wakemanem a v roce 1980 vychází Drama. Ačkoliv bylo album dobře přijato fanoušky, doprovodné tour nebylo tak úspěšné, jak skupina tvrdila a proto ho brzy ukončila. V tomto období také Squire spolupracuje s bubeníkem Alanem Whitem, se kterým nahrál Christmas single se skladbou Run With the Fox. Pak začali spolupracovat s kytaristou Led Zeppelin - Jimmy Pagem na projektu s názvem XYZ (ex Yes and Zeppelin), ovšem tento projekt nic nepřinesl a Squire začal působit pod jménem Cinema.

Cinema bylo složené z těchto lidí - Chris Squire, Alan White, Tony Kaye a Jihoafričan Trevor Rabin. Jejich producent, Trevor Horn, se domníval, že potřebují do skupiny zpěváka. Přibrali tedy Jona Andersona, aby jim propůjčil svůj hlas. Změnili si jméno na Yes a vydali album s názvem 90125 a skladba Owner of a Lonely Heart vynesla Yes do výšin úspěchu, který ještě nikdy neměli. Stejná sestava natočila i album Big Generator, ale pak je osobní problémy rozdělili. Ovšem následující chaos s ABWH a Yes vyústil v „super“ sestavu skupiny s osmi členy. V této skupině byli Squire, Anderson, Kaye, Rabin, White, Wakeman, Howe, Bruford a vytvořili album Union. Následné tour bylo ztrhané kritikami jako příliš megalomanské. Pak se ovšem Yes opět oklestili a natočili album Talk (1994).

V 90. letech také Chris Squire spolupracuje na dalších projektech. Mezi to patří i spolupráce s jedno-albovým Yes členem Billy Sherwoodem, který pojmenovali Conspiracy. Také spolupracoval se svou ženou Nikki Squire na jejím projektu Esquire. Jeho basová práce byla obsazena na několik sólových alb členů Yes a na album Eda Harrise.Martin Douša

Související články:

Recenze Yes - The Yes Album
Recenze Yes - Relayer
Recenze Yes - Magnification
Biografie Jon Anderson
Biografie Steve Howe
Biografie Rick Wakeman


Zpět na výběr článků